نقشه سوله عرض42 بصورت دوقلو

محاسبات سوله

نقشه سوله عرض42 متر بصورت دوقلو بادوشیب

محل اجرا: استان گیلان ،شهرک صنعتی صومعه سرا

کاربری سوله : تولید محصولات چوب و ام دی آف

طراحی سازه : مرکز تخصصی طراحی و محاسبات سوله در کشور

دفتر فنی مهندسی پارس به سرپرستی مهندس مهدی صمدی، شماره تماس ۰۹۱۰۹۶۴۴۴۴۸

محاسبات سوله
مدلسازی سوله با نرم افزار قدرتمند sap

مشخصات سازه :

سیستم سازه ای : سیستم قاب خمشی ساده با بادبند همگرای ساده

روش محاسبات : LRFD

نرم افزار محاسباتی : سپ sap2000

بارگذاری باربرف و بار باد  :مطابق اقلیم منطقه

نوع اتصالات : پیچ‌ومهره ای

نوع سازه : سوله تیر ورقی با فولاد st37 ,

اشکال هندسی ستون و رفترها : H مقاطع هاش نامتقارن

مقاطع تیر ریزی سقف : پرلین باپروفیل زد z perlin

مقاطع بادبند سازه : میلگرد

فنداسیون : بصورت منفرد بارگذاری شده در نرم افزارسیف

تایید شده درسازمان نظام مهندسی استان گیلان -نمایندکی شهرستان صومعه سرا

وزن سوله : وزن هرمتر مربع ۳۷کیلوگرم برمترمربع

طراحی سوله در استان گیلان و شرایط طراحی سوله در شمال کشور

مدلسازی سوله با نرم افزار و محاسبه و طراحی سوله

طراحی شده در مرکز تخصصی طراحی سوله کشور 

دفتر فنی و مهندسی پارس

۰۹۱۰۹۶۴۴۴۴۸

چرا سوله در شمال کشور از وزن بیشتری برخوردار است؟

همانطور که اطلاع دارید استان های گیلان و مازندران یکی از خطرآفرین ترین اقلیم ایران را در چند سال اخیر به خود اختصاص داده است سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور شرایط سخت شمال کشور را در آیین نامه های طراحی سوله و سازه پیش بینی و جهت اجرا به طراحان سوله و مهندسین طراحی سوله و سازه در شمال کشور و به نظام مهندسی گیلان و مازندران اعلام کرده است قوانین سختگیرانه برای طراحی سوله ،کار را برای مهندس طراح سوله سخت و نفس گیر کرده است . در این بین معدود مهندسی میتوان در شمال پیدا کرد که بتواند به آیین نامه های طراحی سوله و سازه مسلط باشد و بتواند طراحی سوله با قابلیتهای مطلوب و باصرفه به کارفرمایان و صنعتگران و سرمایه گذاران ارایه نماید .

چرا اقلیم شمال کشور  برای طراحی سوله خطر آفرین و سخت است ؟

وجودزمینهای ماسه ای و کم مقاومت ساحلی ،باربرف خیلی سنگین و شرایط اقلیمی سخت که تدوین‌گران آیین نامه های طراحی را مجبور کرده است که یکی از سخت ترین شرایط طراحی را برای استان گیلان و مازندران وضع نمایند . سازه ها و سوله هایی که در استان گیلان طراحی و اجرا میشوند با توجه به سختگیری های آیین نامه ای همیشه از یک وزن بیشتر برخوردار می‌شوند که این امر موجب ضرر زیان کارفرمایان و افزایش هزینه های ساخت را برای صنعتگران در استان گیلان به همراه می آورد .

باربرف سنگین ، مقاومت خاک کم و خستگی ناشی از رطوبت

بارش برفهای سنگین در سالهای اخیر ، هوای شرجی و پر رطوبت  که موجب خستگی سازه میشود ، وجود زمینهای سست و ساحلی   و عدم تسلط طراحان سوله به روشهای بهینه سازی و طراحی اقتصادی  ،چهار عامل اساسی سنگینی سازه ها در شمال کشور  است

تصویر مشابه سازی  بارباد و بار برف در سوله 

چگونه در شمال از سوله هایی با وزن مناسب بهرمند شویم؟

طراحی سوله در شمال کشور همیشه پر مخاطره و دارای زحمت زیادی است . طراح سوله در گیلان و ساری و شهرهای شمالی کشور زیاد است و مهندس طراح سوله در همه شهرهای شمال وجود دارد ولی مهندس طراح سوله ای که در شمال کشور به تمام آیین نامه ها مسلط باشد و از تبحر طراحی  ویژه برخوردار باشد واقعا کم و پیدا کردن آن احتمالا برای کارفرمایان سخت است .

مهندس محاسب مسلط باشد

سرمایه شما  بیخود و بیجهت در سازه نمیخوابد

کارفرمایان همیشه با هزینه های ساخت سوله در گیر هستند آنها بعنوان رزمندگان اقتصادی کشور نباید زیر بار هزینه های سنگین سازه و سوله قرار بگیرند و هزینه ندانم کاری و بی دانش بودن مهندسین طراحی سوله در شمال  را پرداخت نمایند .

اکنون طراحان و مهندسین طراحی زیادی دررشت و مازندران  فعالیت میکنند ولی به چه دلیل نمی‌توانند هزینه های ساخت سوله را برای کارفرمایان کاهش دهند ؟

تنها دلیلی که میتوان با قاطعیت ادعا کرد این است که اکثر مهندسین با طراحی سوله آشنایی چندانی ندارند

محاسبه بارباد و باربرف سوله
تصویرمحاسبات بار باد و بار برف در سوله و تاثیر آن بر استقامت سازه

طراحی سوله نیاز به تبحر دارد

هرمهندسی نرم افزار بلد باشد مهندس طراح نیست

طراح سوله باید کارگاهی باشد و به روشهای ساخت سوله مسلط باشد

طراح سوله در شمال باید به روشهای بارگذاری سوله در شرایط سخت اقلیمی و اعمال ضریبهای آیین نامه ای مسلط باشد

مهندس بودن به مدرک نیست

تجربه شرط لازم است

مهندس طراح سوله  و محاسب سوله  باید به روشهای بهینه سازی مسلط باشد و بتواند از آیین نامه اروپا و آمریکا روشهای سبک سازی را استخراج و در محاسبات سوله اعمال نماید. برای پیشبرد یک طرح سبک و بهینه و استاندارد مهندس طراح باید خود را بچالش بکشد .

محاسبات بار باد و بار برف در سوله

در انتخاب طراح سوله خود دقت کنید

طراحی سوله یک تخصص است که مستقیم با سرمایه شما در ارتباط است

مهندس محاسب سوله در شمال باید با تسلط خود به روشهای سبک سازی سوله ،هزینه های گزاف ساخت سوله و تحمیل هزینه سنگین  اضافه وزن سوله را درک نموده و حافظ منافع کارفرما شود و اجازه ندهد به خاطر عدم تسلط خود به طراحی سبک ،کارفرما در ساخت سوله گرفتار ضررهای مادی سنگین شود .

طراحی سوله سبک برای شمال کشور اکنون یک تخصص ویژه است که دفتر فنی پارس با پرداخت هزینه های سنگین و مطالعات بسیار  به آن دست پیدا کرده است که کارفرمایان دیگر مجبور به پرداخت هزینه بیشتر نشوند . ۰۹۱۰۹۶۴۴۴۴۸

شما هزینه پرداخت میکنید که متخصصان برایتان امنیت فنی و مالی  را بعهده بگیرند و شما با خیال راحت به تولید و کارآفرینی فکر کنید ،مهندس طراح و محاسب و مهندس ناظر عین یک تکنسین خط تولید باید توانایی کار خود ا داشته باشند یک کارآفرین نمی‌تواند در خط تولید بجای تکنسین کار کند و حقوق پرداخت میکند تا یک متخصص براحتی وظیفه اش را انجام دهد

مهندس طراح سوله  اگر خبره باشد شما را نمیترساند

از برف و باد نترس وظیفه مهندس طراح برطرف کردن ترس شما باهزینه اندک است 

محاسبات سوله برای شمال کشور بطوریکه کارفرما دچار اضافه هزینه نشود و از طرفی سازه و سوله از حالت استاندارد خارج نشود و مورد تایید نظام مهندسی استان گیلان قرار گیرد از سوی هر مهندس طراح نمی‌تواند انجام شود و نیازمند متخصص طراحی سوله و محاسب سوله خبره است .

وظیفه مهندس طراح سوله :

وظیفه محاسب سوله و مهندس طراح و نقشه کش سوله این است که با توجه به تخصصی که کسب کرده است و درآن به تبحر رسیده  ،ضمن اینکه خیال کارفرما و سرمایه گذار و صنعتگر را به لحاظ مقاومت سازه ای تضمین نماید باید باعث شود کارفرما از پرداخت هزینه های اضافی  در اجرای سالن و سوله و احداث واحد تولیدی و کارخانه در امان باشد .

وظیفه مهندس طراح سوله

طراح سوله وظیفه اش این است که با در نظر گرفتن مخاطرات اقلیمی ،به حفظ اموال و سرمایه کارفرما  با کمترین هزینه کمک نماید نه اینکه با طراحی یک سوله سنگین با استدلال مقاومت در مقابل باربرف و باد و زلزله و…و ترساندن کارفرما ازین مخاطرات یک سوله با وزن بیشتر طرح نماید و باعث زیان کارآفرین شود .

اگر طراح نتواند هزینه های ساخت سوله را کاهش دهد پس کارفرما چه نیازی به یک مهندس طراح و یا مهندس ناظر دارد ؟ 

وظیفه یک مهندس عمران مسلط به طراحی سوله و سازه فقط همین است که بتواند با یک محاسبات بهینه و علمی موجبات آرامش خاطر کارفرما ،از لحاظ امنیت سازه و امنیت سرمایه گذاری و هزینه کردها را فراهم نماید و کارفرما دیگر به دنبال کاهش هزینه های ساخت نباشد

طراحی سوله درشمال توسط متخصص میتواند در کاهش هزینه های ساخت  خیلی موثر باشد

طراح سازه باید نسبت به کاربری طرح ،بتواند نقشه ای ارایه دهد که با کمترین هزینه اجرا شود و بیشترین مقاومت را داشته باشد و بتواند نظام نامه طراحی و استانداردهای ساخت را پاس نماید

مهندس محاسب و مهندس طراح نقش کلیدی در پیشبرد اهداف یک سرمایه گذار دارد که با طراحی بهینه میتواند سرمایه گذار را رسیدن به تولید سریع کمک نماید .

طراحی مناسب سوله ضامن رسیدن شما به تولید است

چه بسیار سرمایه گذارانی که بخاطر اینکه از طراح و‌مهندس محاسب خبره بهره نگرفته اند و میلیارد ها تومان متضرر شده اند در حالی که مهندسین طراح و محاسب آنها را از بارش برف سنگین در شمال کشور ترسانده آمد و عدم تسلط خودشان به طراحی تخصصی سوله را در پشت باربرف سنگین و واژگون شدن سوله در زیر برف قائم کرده اند و با ترساندن کارفرما و از اعتماد کارفرما سواستفاده نموده و باعث ورشکستگی کارفرما در ابتدای کار شده اند.

مناسبترین وزن سوله برای ساخت سوله در شمال کشور چقدر است و استاندارد وزن سوله در شمال 

هر پروژه سوله سازی  نسبت به نوع کاربری و نوع طراحی میتواند وزن مخصوص خود را داشته باشد

عوامل موثری در تعیین وزن سوله در شمال کشور فارغ از باربرف و بار باد و مقاومت خاک ، به دهانه و عرض سوله ، ارتفاع سوله و وجود جرثقیل سقفی در سوله وجود دارد که طراح سوله باید ضمن تسلط به نوع بارگذاری ،اثرات آنها را در سازه پیش بینی نماید .با این اوصاف اگر سوله ای عرض متعارف داشته باشد مثلاً بین ۱۲ال۲۰متر عرض سوله باشد و ارتفاع ۶متر را شامل شود و بدون وجود جرثقیل سقفی در داخل سوله باشد میتوان با طراحی مناسب و بهینه و روشهای تخصصی سبک سازی سوله  با وزن کمتر از ۳۰کیلو گرم طراحی و تاییدیه نظام مهندسی را گرفت ،

در انتخاب طراح سوله تعارف نکنید

کارفرمای محترم :ذهنیت مهندس طراح و محاسب سوله و تجربه طراح سوله واقعا تعیین کننده است اینکه او بخواهد میتواند سوله را متعارف و اقتصادی طراحی نماید  

در انتخاب طراح سوله تعارف نکنید

آگاهانه انتخاب کنید تا سرمایه تان حفظ شود

توجه : هزینه طراحی سوله شاید برای هرمتر برای شما ۲۰هزارتومان هزینه داشته باشد و در یک طرح ۳۰۰۰متری ۶۰میلیون هزینه طراحی یک مهندس طراح شود ولی اگر دقت نشود و طرح و نقشه سوله نامتعارف و غیر تخصصی بشما تحویل دهد و فقط ۲۰تن اضافه بار طراحی شود برای شما یک میلیارد هزینه خواهد داشت ….

خود حدیت مجمل بخوان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *